  • Mfr # SB-2024-0500-18-18
  • Zoro # G115574653
Yield Strength
41 ksi
Thickness
0.5 in
Tensile Strength
57 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-2024-0500-18-18
Thickness
0.5 in
Length Tolerance
Overall Length
18 in
Overall Width
18 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Yield Strength
41 ksi
Tensile Strength
57 ksi
Inch
Elongation
4 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Fatigue-Resistant
Shape
Plate
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 2024, Temper T351, Overall Length 18 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 18 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.5 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch