  • Mfr # SB-2024-0625-24-24
  • Zoro # G515574581
Thickness
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-2024-0625-24-24
Thickness
0.625 in
Overall Length
24 in
Overall Width
24 in
Inch
Shape
Plate
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Elongation
4 %
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 2024, Temper T351, Overall Length 24 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 24 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.625 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch