  • Mfr # SB-2024-0750-06-12
  • Zoro # G215574522
Thickness
0.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-2024-0750-06-12
Thickness
0.75 in
Width Tolerance
Overall Width
6 in
Overall Length
12 in
Thickness Tolerance
Tolerance Rating
Tight
Galvanized
Not Galvanized
Material Grade
2024
Fabrication
Hot Rolled
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Material Certificate with Lot Number
Rockwell Hardness
75 HRB
Tempered
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Straightness Tolerance
Not Rated
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Fatigue-Resistant
Brinell Hardness
120 HBW
Elongation
4 %
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 2024, T351, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, 120 HBW Brinell Hardness, 75 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number