  • Mfr # SB-5052-0250-02-24
  • Zoro # G015573855
/ea
Key Features
Thickness Tolerance
Not Rated
Yield Strength
Not Rated
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Tensile Strength
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SB-5052-0250-02-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.25 in
Overall Length
24 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Thickness Tolerance
Yield Strength
Tensile Strength
Material
Aluminum
Temper
H32
Brinell Hardness
60 HBW
System of Measurement
Inch
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Straightness Tolerance
Rockwell Hardness
55 HRB
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Galvanized
Not Galvanized
Tolerance Rating
Tight
Material Grade
5052
Fabrication
Hot Rolled
Flatness Tolerance
Heat Treatment
No Heat Treatment
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 5052, H32, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Yield Strength Not Rated, Tensile Strength Not Rated, 60 HBW Brinell Hardness, 55 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable