  • Mfr # SB-6061-0125-01-12
  • Zoro # G115574080
Thickness
0.125 in
Thickness Tolerance
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SB-6061-0125-01-12
Thickness
0.125 in
Overall Length
12 in
Overall Width
1 in
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T6, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 1 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable