  • Mfr # SB-6061-0125-12-36
  • Zoro # G715574343
/ea
Free Shipping & Returns
Temper
T6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-0125-12-36
Thickness
0.125 in
Length Tolerance
Overall Length
36 in
Overall Width
12 in
Temper
T6
Tempered
Shape
Sheet
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T6, Overall Length 36 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.125 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Sheet, System of Measurement Inch