  • Mfr # SB-6061-0125-24-24
  • Zoro # G015574821
/ea
Free Shipping & Returns
Temper
T6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-0125-24-24
Thickness
0.125 in
Width Tolerance
Overall Width
24 in
Overall Length
24 in
Temper
T6
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Heat Treatable
Heat Treatable
Shape
Sheet
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T6, Overall Length 24 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 24 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.125 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Sheet, System of Measurement Inch