  • Mfr # SB-6061-0190-08-24
  • Zoro # G215574553
Thickness
0.19 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0190-08-24
Thickness
0.19 in
Overall Length
24 in
Overall Width
8 in
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Material Grade
6061
Shape
Sheet
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 24 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 8 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.19 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Sheet, System of Measurement Inch