  • Mfr # SB-6061-0190-12-12
  • Zoro # G515574529
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0190-12-12
Thickness
0.19 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Tempered
Shape
Sheet
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 12 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.19 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Sheet, System of Measurement Inch