  • Mfr # SB-6061-0190-12-18
  • Zoro # G815574878
Thickness
0.19 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-0190-12-18
Thickness
0.19 in
Length Tolerance
Overall Width
12 in
Overall Length
18 in
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Shape
Sheet
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 18 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.19 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Sheet, System of Measurement Inch