  • Mfr # SB-6061-0250-01-12
  • Zoro # G015574951
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0250-01-12
Thickness
0.25 in
Width Tolerance
Overall Width
1 in
Overall Length
12 in
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 1 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number