  • Mfr # SB-6061-0500-36-36
  • Zoro # G715573964
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
0.5 in
Temper
T651
Length Tolerance
+/-0.002 in
Material
Aluminum
Width Tolerance
+/-0.002 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-6061-0500-36-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.5 in
Length Tolerance
Width Tolerance
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Temper
T651
Material
Aluminum
Yield Strength
40 ksi
Thickness Tolerance
Tensile Strength
45 ksi
Material Grade
6061
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Elongation
17 %
Heat Treatable
Heat Treatable
Heat Treatment
Tempered
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
System of Measurement
Inch
Shape
Plate
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 36 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 36 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.5 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch