  • Mfr # SB-6061-0750-08-24
  • Zoro # G515574116
/ea
Free Shipping & Returns
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0750-08-24
Thickness
0.75 in
Overall Width
8 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40 ksi
Inch
Shape
Plate
Heat Treatment
Tempered
Material Grade
6061
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 24 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 8 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.75 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch