  • Mfr # SB-6061-0875-02-03
  • Zoro # G915574068
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-0875-02-03
Thickness
0.875 in
Overall Width
2 in
Overall Length
3 in
Inch
Galvanized
Not Galvanized
Heat Treatment
Tempered
Rockwell Hardness
60 HRB
Brinell Hardness
95 HBW
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Straightness Tolerance
Not Rated
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Fabrication
Hot Rolled
Elongation
17 %
Tolerance Rating
Tight
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 3 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.875 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number