  • Mfr # SB-6061-0875-08-12
  • Zoro # G715574466
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Yield Strength
40 ksi
Tensile Strength
45 ksi
Length Tolerance
+/-0.002 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Thickness
0.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SB-6061-0875-08-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
Thickness
0.875 in
Width Tolerance
Overall Length
12 in
Overall Width
8 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Yield Strength
40 ksi
Tensile Strength
45 ksi
Thickness Tolerance
Temper
T651
Material
Aluminum
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Shape
Plate
Heat Treatable
Heat Treatable
Material Grade
6061
Heat Treatment
Tempered
System of Measurement
Inch
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 12 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 8 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.875 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch