  • Mfr # SB-6061-1250-02-06
  • Zoro # G315574781
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tensile Strength
45 ksi
Thickness
1.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-1250-02-06
Thickness
1.25 in
Overall Length
6 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Tensile Strength
45 ksi
Thickness Tolerance
Yield Strength
40 ksi
Corrosion-Resistant
Elongation
17 %
Material Certificate with Lot Number
Galvanized
Not Galvanized
Fabrication
Hot Rolled
Straightness Tolerance
Not Rated
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Tolerance Rating
Tight
Heat Treatable
Heat Treatable
Rockwell Hardness
60 HRB
Heat Treatment
Tempered
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Brinell Hardness
95 HBW
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 6 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 1.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number