  • Mfr # SB-6061-1250-06-06
  • Zoro # G915574525
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SB-6061-1250-06-06
Thickness
1.25 in
Overall Length
6 in
Overall Width
6 in
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Shape
Plate
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 6 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 6 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 1.25 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch