  • Mfr # SB-6061-1250-08-08
  • Zoro # G215574591
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SB-6061-1250-08-08
Thickness
1.25 in
Width Tolerance
Overall Length
8 in
Overall Width
8 in
Tempered
Shape
Plate
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 8 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 8 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 1.25 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch