  • Mfr # SB-6061-1250-12-18
  • Zoro # G815574885
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Thickness
1.25 in
Material
Aluminum
Length Tolerance
+/-0.002 in
Temper
T651
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-6061-1250-12-18
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
1.25 in
Length Tolerance
Width Tolerance
Overall Length
18 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Thickness Tolerance
Material
Aluminum
Temper
T651
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40 ksi
Heat Treatment
Tempered
Material Grade
6061
Shape
Plate
System of Measurement
Inch
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Elongation
17 %
Heat Treatable
Heat Treatable
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 18 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 1.25 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch