  • Mfr # SB-7075-1500-06-12
  • Zoro # G816214407
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Elongation
11 %
Length Tolerance
+/-0.002 in
Material
Aluminum
Rockwell Hardness
80 HRB
Galvanized
Not Galvanized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-7075-1500-06-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
+/-0.002 in
Overall Width
6 in
Thickness
1.5 in
Width Tolerance
Overall Length
12 in
Details
Elongation
11 %
Material
Aluminum
Rockwell Hardness
80 HRB
Galvanized
Not Galvanized
Brinell Hardness
150 HBW
Yield Strength
63 ksi
Temper
T651
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Thickness Tolerance
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Heat Treatment
Tempered
Tensile Strength
73 ksi
Material Grade
7075
Straightness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Tight
Item
Aluminum Precision Blank
Heat Treatable
Heat Treatable
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 7075, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 1.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 63 ksi, Tensile Strength 73 ksi, 150 HBW Brinell Hardness, 80 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable