  • Mfr # UB-2024-0125-24-24
  • Zoro # G916214291
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Width
24 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Yield Strength
41 ksi
Heat Treatable
Heat Treatable
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UB-2024-0125-24-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
24 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Length
24 in
Thickness
0.125 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Yield Strength
41 ksi
Elongation
4 %
Heat Treatment
Tempered
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Fatigue-Resistant
Temper
T3
Shape
Sheet
Material
Aluminum
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Material Grade
2024
Tensile Strength
57 ksi
System of Measurement
Inch
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 2024, Temper T3, Overall Length 24 in, Length Tolerance +0.063 in/0 in, Overall Width 24 in, Width Tolerance +0.063 in/0 in, Thickness 0.125 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Sheet, System of Measurement Inch