  • Mfr # UB-ACTP-0500-24-24
  • Zoro # G816214728
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Length
24 in
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Fabrication
Cast
Overall Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
UB-ACTP-0500-24-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Length
24 in
Overall Width
24 in
Thickness
0.5 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Includes Material Certificate
Fabrication
Cast
System of Measurement
Inch
Shape
Plate
Material
Aluminum
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Overall Length 24 in, Length Tolerance +0.063 in/0 in, Overall Width 24 in, Width Tolerance +0.063 in/0 in, Thickness 0.5 in, Fabrication Cast, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch