  • Mfr # 11R1.125-12
  • Zoro # G2850093
/ea
Key Features
Type
General Purpose
Material
Aluminum
Alloy Type
2011
Finish
Unpolished
Temper
T351
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
11R1.125-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Diameter
1 1/8 in
Length
1 ft
Diameter Tolerance
+/-0.0025 in
Length Tolerance
+/-1 in
Outside Diameter
1 1/8 in
Outside Diameter Tolerance
+/-0.0025 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Rod
Type
General Purpose
Material
Aluminum
Alloy Type
2011
Finish
Unpolished
Temper
T351
Standards
AMS QQ-A-225/3
Typical Hardness
95
Typical Tensile Strength (PSI)
55,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
43,000 psi
Hardness Scale
BHN
Mechanical Finish
Mill
Application
Yield Strength
43,000 psi
Material Grade
Shape
Rod
Heat Treatable
Heat Treatable
Brinell Hardness
95 BHN
System of Measurement
Inch
Minimum Temperature
1,005 Degrees F
Fabrication
Cold Rolled
Maximum Temperature
1,190 Degrees F
Tensile Strength
55,000 psi