  • Mfr # 61R1.625-12
  • Zoro # G3417057
/ea
Key Features
Type
Corrosion Resistant
Material
Aluminum
Alloy Type
6061-T6511
Finish
Unpolished
Temper
T6511
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
61R1.625-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
1 5/8 in
Length
1 ft
Diameter Tolerance
+/-0.014 in
Length Tolerance
+/-1 in
Overall Length
12 in
Outside Diameter Tolerance
+/-0.014 in
Outside Diameter
1 5/8 in
Details
Item
Aluminum Rod
Type
Corrosion Resistant
Material
Aluminum
Alloy Type
6061-T6511
Finish
Unpolished
Temper
T6511
Standards
AMS-QQ-A-220, ASTM B211
Typical Hardness
95
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Hardness Scale
BHN
Yield Strength
40,000 psi
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
60 HRB
Maximum Temperature
300 Degrees F
Fabrication
Extruded
Heat Treatment
Tempered
Tensile Strength
45,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Mechanical Finish
Mill
Vickers Hardness
Not Rated
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Material Grade
6061
Brinell Hardness
95 BHN
Appearance
Plain
Shape
Rod
Tolerance Rating
Standard
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Elongation
13 %