  • Mfr # 14R2.25-12
  • Zoro # G1020257
/ea
Key Features
Material
Carbon Steel
Standards
ASTM A108, ASTM A29
Length Tolerance
+/-1 in
Type
General Purpose
Temper
Cold Finish
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
14R2.25-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length Tolerance
+/-1 in
Diameter
2 1/4 in
Length
1 ft
Diameter Tolerance
+0.000/-0.003 in
Outside Diameter
2 1/4 in
Outside Diameter Tolerance
0 in/-0.004 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Carbon Steel Rod
Material
Carbon Steel
Standards
ASTM A108, ASTM A29
Type
General Purpose
Temper
Cold Finish
Typical Tensile Strength (PSI)
78,000 psi
Finish
Unpolished
Alloy Type
12L14
Typical Yield Strength (PSI)
60,000 psi
System of Measurement
Inch
Rockwell Hardness
Not Rated
Tensile Strength
78,000 psi
Yield Strength
60,000 psi
Shape
Rod
Brinell Hardness
85 BHN
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatment
No Heat Treatment
Tolerance Rating
Standard
Application
Heat Treatable
Heat Treatable
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Fabrication
Cold Rolled
Machinability
193 %
Material Grade
12L14
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Description
Carbon Steel Rod, Material Carbon Steel, Material Grade 12L14, Overall Length 12 in, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Outside Diameter 2 1/4 in, Outside Diameter Tolerance 0 in/-0.004 in, Yield Strength 60,000 psi, Fabrication Cold Rolled, Rockwell Hardness Not Rated, Brinell Hardness 85 BHN, Tensile Strength 78,000 psi, Machinability 193 Percent, Length Tolerance +/-1 in, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number