  • Mfr # BULK-RS-SBR75-45
  • Zoro # G0310567
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Abrasion Resistant; Water Resistant
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-SBR75-45
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Width
36"
Length
Thickness
1"
Overall Thickness
1 in
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
Durometer
75A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
800 psi
Elongation
280 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA 706
Grade
Standard
Max. Temp. (F)
200 Degrees F
Color
Material
Application
General Purpose
Type
Commercial Grade
Abrasion Resistance
Excellent
Oil Resistance
Poor
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
35 %
Thickness Tolerance
+/-0.061 in
Density
1.45 g/cc
Tensile Strength
800 psi
Smooth
Minimum Temperature
Water Resistance
Good
Maximum Temperature
200 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Weather Resistance
Fair
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 75 Shore A, Grade Standard, Material SBR, Standards ASTM D2000 AA 706, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.061 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1 in, Abrasion Resistance Excellent