  • Mfr # BULK-RS-P60-17
  • Zoro # G7276509
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Abrasion Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-P60-17
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Abrasion Resistant
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
3,000 psi
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Tensile Strength
3,000 psi
Shape
Sheet
Compression Set
25 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Amber, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Polyurethane, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 180 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -20 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 3,000 psi