  • Mfr # BULK-RS-P60-45
  • Zoro # G7276563
Rubber Width
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-P60-45
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
3,000 psi
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Compression Set
25 %
Tensile Strength
3,000 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Amber, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Polyurethane, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 180 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -20 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 3,000 psi, Texture Smooth