  • Mfr # BULK-RS-E60MIL-17
  • Zoro # G1613437
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60MIL-17
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
36"
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
300 %
Military Specification
Minimum Temperature
Chemical Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.35 g/cc
Shape
Sheet
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Oil Resistance
Poor
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Excellent
Compression Set
30 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Tensile Strength
1,800 psi