  • Mfr # BULK-RS-E60MIL-20
  • Zoro # G1755257
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60MIL-20
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
36 in
Length
36"
Width
36"
Thickness
1/4"
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
300 %
Compression Set
30 %
Shape
Sheet
Minimum Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Tear Strength
20 N/mm
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Oil Resistance
Poor
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
1,800 psi