  • Mfr # BULK-RS-E60MIL-9
  • Zoro # G3469024
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60MIL-9
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
12 in
Thickness
1/32"
Length
36"
Width
12"
Overall Length
36 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.03125 in
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 M4CA610, MIL-R-3065E
Material
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
30 %
Water Resistance
Excellent
Density
1.35 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Sheet
Tear Strength
20 N/mm
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,800 psi