  • Mfr # BULK-RS-E70MIL-17
  • Zoro # G2221055
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E70MIL-17
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
36"
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,700 psi
Elongation
250 %
Standards
ASTM D2000 M4CA710, MIL-R-3065E
Color
Maximum Temperature
Tensile Strength
1,700 psi
Shape
Sheet
Compression Set
30 %