  • Mfr # BULK-RS-E85MIL-16
  • Zoro # G3239573
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-E85MIL-16
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Width
36"
Length
36"
Thickness
1/16"
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
85A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
2,000 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
MIL-R-21252
Grade
Military
Application
Weather Resistant
Material
Type
Military Specification
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Water Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Maximum Temperature
250 Degrees F
Oil Resistance
Poor
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Density
1.35 g/cc
Tear Strength
20 N/mm
Weather Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Good
Shape
Sheet
Compression Set
28 %
Chemical Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
2,000 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 85 Shore A, Grade Military Specification, Material EPDM, Standards MIL-R-21252, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 2,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in