  • Mfr # BULK-RS-E80MIL-16
  • Zoro # G0663582
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E80MIL-16
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
36 in
Thickness
1/32"
Length
36"
Width
36"
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
36 in
Durometer
80A
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
100 %
Compression Set
28 %
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Minimum Temperature
Tensile Strength
1,800 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade Military Specification, Material EPDM, Standards MIL-R-83285 GR80, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in