  • Mfr # BULK-RS-E70MIL-16
  • Zoro # G0390241
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E70MIL-16
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
36 in
Thickness
1/32"
Length
36"
Width
36"
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
36 in
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,700 psi
Elongation
250 %
Standards
ASTM D2000 M4CA710, MIL-R-3065E
250 Degrees F
Oil Resistance
Poor
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Compression Set
30 %
Chemical Resistance
Good
Shape
Sheet
Tensile Strength
1,700 psi