  • Mfr # BULK-RS-E60MIL-14
  • Zoro # G1139695
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60MIL-14
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Length
36"
Width
12"
Thickness
1/4"
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
36 in
Overall Width
12 in
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
300 %
Color
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,800 psi
Abrasion Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Oil Resistance
Poor
Shape
Sheet
Chemical Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Compression Set
30 %