  • Mfr # BULK-RS-E60MIL-13
  • Zoro # G1832652
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-E60MIL-13
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
3/16"
Length
36"
Width
12"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
300 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 M4CA610, MIL-R-3065E
Grade
Military
Material
Color
Application
Weather Resistant
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Type
Military Specification
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,800 psi
Tear Strength
20 N/mm
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Oil Resistance
Poor
Compression Set
30 %