  • Mfr # BULK-RS-E50MIL-20
  • Zoro # G2743255
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E50MIL-20
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
36 in
Length
36"
Width
36"
Thickness
1/4"
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1,600 psi
Elongation
400 %
Tensile Strength
1,600 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Shape
Sheet
Minimum Temperature
Texture
20 N/mm
Water Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
30 %