  • Mfr # BULK-RS-E50MIL-16
  • Zoro # G1695163
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E50MIL-16
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
36 in
Width
36"
Length
36"
Thickness
1/32"
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1,600 psi
Elongation
400 %
250 Degrees F
Maximum Temperature
Poor
Shape
Sheet
Tensile Strength
1,600 psi
Minimum Temperature
Abrasion Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Weather Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
30 %