  • Mfr # BULK-RS-E80MIL-15
  • Zoro # G1972521
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-E80MIL-15
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/64 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Width
36"
Length
36"
Thickness
1/64"
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.01563 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
80A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
MIL-R-83285 GR80
Grade
Military
Application
Weather Resistant
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Type
Military Specification
Color
Compression Set
28 %
Oil Resistance
Poor
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Water Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Good
Shape
Sheet
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
1,800 psi
Tear Strength
20 N/mm
Density
1.35 g/cc
Minimum Temperature
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade Military Specification, Material EPDM, Standards MIL-R-83285 GR80, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/64 in