  • Mfr # BULK-RS-E80MIL-11
  • Zoro # G1020914
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E80MIL-11
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
12 in
Length
36"
Thickness
3/32"
Width
12"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Width
12 in
Durometer
80A
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
100 %
Standards
MIL-R-83285 GR80
250 Degrees F
Water Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Compression Set
28 %
Minimum Temperature
Tensile Strength
1,800 psi
Oil Resistance
Poor
Density
1.35 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Sheet
Chemical Resistance
Good
Abrasion Resistance
20 N/mm
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade Military Specification, Material EPDM, Standards MIL-R-83285 GR80, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/32 in