  • Mfr # BULK-RS-E70MIL-11
  • Zoro # G2358352
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E70MIL-11
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
12 in
Width
12"
Thickness
3/32"
Length
36"
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,700 psi
Elongation
250 %
Standards
ASTM D2000 M4CA710, MIL-R-3065E
Material
Texture
Smooth
Density
1.35 g/cc
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Compression Set
30 %
Oil Resistance
Poor
Chemical Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Excellent
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Weather Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,700 psi