  • Mfr # BULK-RS-E80MIL-19
  • Zoro # G3357137
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-E80MIL-19
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
36"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
36 in
Durometer
80A
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
100 %
Compression Set
28 %
Tensile Strength
1,800 psi
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade Military Specification, Material EPDM, Standards MIL-R-83285 GR80, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in