  • Mfr # BULK-RS-E70MIL-13
  • Zoro # G1239226
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E70MIL-13
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Width
12"
Length
36"
Thickness
3/16"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
36 in
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,700 psi
Elongation
250 %
Standards
ASTM D2000 M4CA710, MIL-R-3065E
Material
Chemical Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Tear Strength
20 N/mm
Water Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
30 %
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Poor
Shape
Sheet
Weather Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Minimum Temperature
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
1,700 psi