  • Mfr # BULK-RS-SBR75-21
  • Zoro # G1148664
Rubber Length
3 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-SBR75-21
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Width
12"
Thickness
1/8"
Length
36"
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
75A
Tensile Strength (PSI)
800 psi
Elongation
280 %
Material
Type
Commercial Grade
Color
Application
General Purpose
Shape
Sheet
Tear Strength
18 N/mm
Compression Set
35 %
Tensile Strength
800 psi
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Density
1.45 g/cc
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 75A, Grade Standard, Material SBR, Standards ASTM D2000 AA 706, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Excellent, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Poor, Water Resistance Good