  • Mfr # BULK-RS-BHS60-209
  • Zoro # G4836043
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS60-209
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.375 in
Overall Width
36 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Density
1.35 g/cc
Weather Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
30 %
Tear Strength
20 N/mm
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,500 psi
Shape
Roll
Oil Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Water Resistance
Good
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 610, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in