  • Mfr # BULK-RS-BHS60-205
  • Zoro # G4835711
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-BHS60-205
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
36 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 610
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Color
Oil Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Fair
Tear Strength
20 N/mm
Tensile Strength
1,500 psi
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Texture
Smooth
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Roll
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Compression Set
30 %
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 610, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in