  • Mfr # BULK-RS-BHS60-323
  • Zoro # G4836375
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS60-323
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Length
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Color
Weather Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Shape
Roll
Oil Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Water Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Compression Set
30 %
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
1,500 psi
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 610, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/32 in