  • Mfr # BULK-RS-H40-985
  • Zoro # G702582931
/ea
See details
Key Features
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H40-985
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
25 ft
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.5 g/cc
Tear Strength
20 N/mm
Color
Black
Chemical Resistance
Fair
Shape
Roll
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Texture
Smooth
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Compression Set
33 %