  • Mfr # BULK-RS-H60-971
  • Zoro # G802585993
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 607
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60-971
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
35 ft
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 607
Grade
Standard
Tear Strength
20 N/mm
Tensile Strength
1,000 psi
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Water Resistance
Good
Shape
Roll
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
33 %